مدينه نبوي زيارت مسجد نبوي صلی الله عليه وسلم

 

مدينه نبوي صفت زيارت مسجد نبوي (تصوير شماره  36- 37)
مدينة محل هجرت پيامبر ص وارامکَاه ايشان است  .در شهرمدينه مسجد نبوى شريف قرار دراد .و مسجد نبوى يکی از ان مساجد سه ـانه است، که بغير از آن به مساجد ديـری بار بستن جواز ندارد. چنانچه فرموده رسول الله ص است که: بار سفر به سوی هيچ مسجد بسته نشود مکَر به :
1.             مسجد حرام.
2.             مسجد من يعنى (مسجد النبي).
3.             مسجد اقصى.
4.             زيارت مسجد نبوى از واجبات حج نيست, بلكه كدام علاقه وارتباطى به حج ندارد, وبراى زيارت آن نياز به بستن احرام نيست ,اما زيارت مسجد النبي مشروع ومستحب است كه در طول سال هر وقتى كه خواهيد به زيارت آن رفت. اكَر خداوند به كسى توفيق داد وبرايش ميسر نمود كه به سر زمين حرمين شريفين برود,سنت است كه به مدينه برود, ودر مسجد النبى نماز بخواند , و سپس به قبر رسول الله برود و به رسول الله ص سلام بفرستد . نماز در مسجد رسول الله از هزار نماز درمساجد ديـر بهتر وافضل است,غيراز مسجد حرام ..
           نماز در مسجد الحرام برابر به صد هزار نماز در مساجد ديـرى است .         
 
                                          مسجد نبوى
 وقتى زاير به مسجد النبى برسد
·    به پای راست داخل شود ، وبـويد:
( بسم الله والصلاة والسلام على رسول الله
اعوذ بالله العظيم ووجهه الكريم وسلطانه القديم من الشيطان الرجيم، اللهم افتح لى ابواب رحمتك).
·    واين دعا است كه وقت داخل شدن به هر مسجدى خوانده مى شود .
        بعد از ورود به مسجد نبوى
·    دو ركعت نماز تحيه المسجد اداء نمايد، وبهتر است كه اين دو ركعت در روضه خوانده شود, واكَر ميسر نبود در هر جايى مسجد مى تواند اين دو ركعت را بخواند. وسپس بطرف قبر النبي ص و مقابل آن ايستاده شود و با آدب و صدا پست سلام کند، و
بکَويد:
 : السّلامُ عليك ايها النبي ورحمة الله وبركاته، وبر رسول الله درود بفرستد، و ار بـويد : اللهم آته الوسيلة والفضيلة وابعثه المقام المحمود الذي وعدته اللهم اجزه عن أمته أفضل الجزاء) اشكالى ندارد .
 
                            صفت زيارت مسجد نبوى
·     سپس کمی پيش رود تا بر قبر ابو بکرصديق رض قرار يرد، و بر او سلام کند وبرايش دعا رحمت ومغفرت و رضايت و خوشنودي طلب نمايد.
·     سپس کمی پيش به سمت راست خود پيش رود ، تا به قبر عمر بن الخطاب رض قرار بـيرد بر او سلام کند وبرايش دعا رحمت ومغفرت و رضايت و خوشنودى طلب نمايد.
ملاحظات :
برخى از زائران مسجد نبوى مرتكب اشتبهاتى مى ردنند, كه از جملی بدعت به شمار مى رود, اصل واساسى در شريعت محمدى ندارد , ونه از اصحاب كرام  ثابت شده است . برخى از اين خطاهاى:
·     دست كشيدن به پنجره حجره و وشهای مسجد.
·     رو به قبر نمودن هنـام دعا.
حالانكه صحيح اين است كه وقت دعا رو به قبله نمود.
براى زائر سنت است كه :
1.              زيارت قبرستان بقيع برود, كه بسيارى از اصحاب كرام از آن جمله خليفه سوم عثمانt در آن دفن شده آند. 
2.             وهمچنين رفتن به زيارت قبورشهداء أُحُد که يکی از انها سردار شهيدان حمزه بن عبد المطلب می باشد سنت است، وبرایشان دعا کند، همان طوريکه که رسول الله r به مسلمانان تعليم داده است، که به هنـام زيارت قبور بـويند : (السلام عليكم أهل الديار من المؤمنين والمسلمين وانا ان شاء الله بكم لاحقون نسأل الله لنا ولكم العافية).
3.             سنت است كه وضوء بـيرد وبه مسجد قبا برود , و در آن نماز بخواند, و مسجد قبا اولين مسجد است كه در اسلام تعمير شده است , رسول خدا چنين نموده است ، وهچنان ترغيب و تشويق دادند، در حديث سهل بن حنيف t رسول الله ص فرموند:    (هر كسى كه در خانه اش طهارت بـيرد, وسپس به مسجد قبا برود ، وآنجا نماز بخواند به اندازه يک عمره ثواب حاصل می کند). درصحيحين از ابن عمر رض روايت است كه : پيامبر ص پياده و سوار به قبا می رفت، و در آن دو رکعت نماز ادا مى نمود).  
4.             و علاوه بر اينها در مدينه نبوى, كدام مساجد واماكنى وجود ندارد كه زيارت آن مسنون باشد, بنا بر اين نبايد انسان خود را دوچار مشکلات و مشقت نموده، و از ان جا به آن نرود، چون ثوابی و اجری ندارد.
 

از كتاب حج وعمره تصنيف/ شيخ عبد الله بن جبرين رحمه الله  
تتبع ونـﮔـارش / شيخ دوكتر ناصر العبيد
مترجم / عزت الله مخلص
 
 
 
Print Friendly, PDF & Email